Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

15.10.2007 » ZSZ w Brzegu Dolnym-jednym z liderów na liście szkół zaangażowanych w Honorowe Krwiodawstwo!!!

  1. Jak to się stało, że zostałeś organizatorem akcji oddawania krwi w ZSZ?
Organizacje zbiórek krwi w naszej szkole przejąłem po koledze z pracy Mieczysławowi Pyrku. Zawsze chciałem oddawać krew, aby pomagać ludziom, zwłaszcza tym najmniejszym, ale zawsze, jak to się mówi brakowało czasu. Gdy rozpocząłem pracę w ZSZ, nadażyła się właśnie taka okazja.
Kiedy pierwszy raz oddałem krew i poznałem ideę krwiodawstwa rozpocząłem propagować krwiodawstwo wśród uczniów szkoły, absolwentów, znajomych, w mediach, a potem w innych szkołach.
Rozpocząłem również aktywną współpracę z Europejska Fundacja HDK Krewniacy, poznając bezpośrednio prezesa i założyciela Marcina Velinov, zachłysnąłem się ich ideą i wizją krwiodawstwa, jako jednej wielkiej rodziny Krewniaków. Zostałem Ambasadorem EFHDK na naszym terenie , jako propagatora tej idei i organizowania pod patronatem fundacji zbiórek krwi oraz  tworzenia KrewniacyClub. Niestety nie udało mi się utworzyć w naszym mieście klubu KrewniacyClub, ale ratyfikowałem Klub HDK „Rokita” , w którym propagowana jest idea i charakter tej organizacji. Klub zrzesza byłych członków oraz nowych krwiodawców, którą w większości są młodzi ludzie. W dalszym ciągu czekamy na krwiodawców, którzy propagowali  krwiodawstwo i utworzyli klub w Brzegu Dolnym, aby nas wsparli swoim doświadczeniem.
Organizuje akcje zbiórek krwi , bo tak naprawdę nikt nie chce na stałe zająć się ta inicjatywa. Jedynie widać jednorazowe, okolicznościowe akcje zbiórek krwi, to oczywiście nie jest nic złego, ale stworzenie komórki stałych organizacji zbiórek krwi w naszej szkole, jako jedynej szkole w powiecie jest naprawdę właściwe. Boję się tylko, żeby to co jest na stałe, nie było zapomniane przez lokalne media oraz samorządy, aby o taki klubach i inicjatywach nie zapominali również sponsorzy, a przedewszystkim ludzie.
 
  1. Czy ciężko było namówić młodzież do włączenia się do akcji?
 
Młodzi ludzie, to jedyna grupa , którą po wyjaśnieniu obaw związanych z oddawaniem krwi i organizacją zbiórek krwi ,nie trzeba namawiać do dobrych rzeczy. Po latach dopiero zrozumieją, że robili coś dla drugiego człowieka, ratując mu życie.
W ZSZ młodzież chętnie włącza się w akcje charytatywne, propagujące bezpieczeństwo (ICE) oraz krwiodawstwo. Uzyskując pełnoletniość podejmują decyzje uczestnictwa w akcjach poboru krwi, oddając ja chętnie dla drugiego człowieka, stając się bezimiennymi BOHATERAMI. Dlatego w Klubie jest bardzo duzo młodych ludzi, chętnych propagować ideę w społeczności lokalne. Również młodzi ludzie, którzy jeszcze nie mogą oddawać krwi, albo nie mogą chcą brać udział w tworzeniu wizerunku Honorowych Dawców Krwi. Stają się wolontariuszami, którzy pomagają w przygotowaniu i rozwieszaniu plakatów informacyjnych, którzy chcą propagować krwiodawstwo wśród gimnazjalistów i uczniów innych szkół. Młodzi ludzie bardzo dobrze rozumieją długotrwałe działania i organizowania zbiórek krwi , aby ratować życie.
 
3. Ile litrów krwi oddaliście i ile ludzi przez to uratowaliście?
 
Nie posiadamy statystyk dotyczących uratowanego życia, ważne jest dla nas, że nasza krew uratowała chociażby jednego człowieka. Rocznie oddajemy około 150 litrów krwi. Czy to dużo, czy mało nie wiem. Ważne, że są jeszcze ludzie, dla których ważne jest ludzkie życie i, że nie są obojętni na ludzkie nieszczęścia, oddając dla nich krew.
 
ODDAJĄC KREW STAJESZ SIĘ BOHATEREM
 
Jeżeli chodzi o inicjatywę organizowania zbiórek krwi w ZSZ, to odkąd w niej pracuje (1996r.) zawsze jest tutaj organizowana akcja zbiorki krwi. Nigdy  nie była przenoszona, gdyż dawny klub organizował akcje wyjazdowe lub w Wołowie. Nikt tak naprawdę nie chciał sie zająć organizacją zbiórek krwi. W naszej szkole, jako jedynej w powiecie, inicjatywę organizowania zbiórek  rozpoczął wiele lat temu pan Mietek Pyrek, ja mu tylko od 10 lat pomagałem , a obecnie przejąłem ten obowiązek.
   Medialność tych akcji i propagowania honorowego krwiodawstwa jest widoczna na co dzień. Krwi jest za mało, a ratuje ludzkie życie. Akcje propagandowo-oświatowe przeprowadza Europejska Fundacja HDK Krewniacy, a PCK zatrzymało sie w realizacji swoich zadań. Dlatego współpracujemy z EFHDK Krewniacy i RCKiK we Wroclawiu, aby uświadomić ludziom ważność tych akcji i uświadomić młodych ludzi, że oddawania krwi to nie nałóg, ale altruizm i bohaterstwo, które ratuje ludzkie życie. Odpowiadam na pytania w załączniku. Myślę , że po współpracujemy nad wyedukowaniem choćby naszej społeczności lokalnej.
Pozdrawiam Adam Łyczko-prezes HDK' Rokita" w Brzegu Dolnym
 
Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.